W ostatnich latach fundusz ETF (z ang. exchange-traded fund) zyskuje coraz większą popularność. Inwestorzy lokują w nim środki, ponieważ daje większe prawdopodobieństwo zysku i jest bezpieczniejszy od bardziej aktywnych form gry na giełdzie. Jednak czym tak naprawdę charakteryzuje się ETF i czy warto w niego inwestować? O tym przeczytasz poniżej.
Czym jest ETF?
ETF to fundusz giełdowy, który działa bardzo podobnie do innych instrumentów finansowych tego typu. Jest przeznaczony dla ogółu społeczeństwa, ale wyróżnia się tym, że jest notowany na giełdzie. Stąd wynika jego największa zaleta, czyli płynność, o której więcej za chwilę.
Póki co wróćmy do samego funduszu. Jest instrumentem finansowym, który emituje jednostki uczestnictwa (akcje). Kupuje je społeczeństwo.
Każdy inwestor jest częściowym posiadaczem funduszu (jego udziały zależą od ilości wykupionych akcji). W ten sposób fundusz zbiera kapitał, który potem w imieniu współwłaścicieli inwestuje. Mali inwestorzy mają dzięki temu szansę kupna akcji, na które nigdy nie byłoby ich stać.
Podobnie działa ETF, ale ma kilka dodatkowych plusów.
Zalety ETF-ów
Pierwszą przewagą ETF-ów nad tradycyjnymi funduszami jest płynność. Tradycyjnie wejście i wyjście z funduszu trwa przynajmniej kilka dni. Natomiast w przypadku ETF-ów — jako że są emitowane na giełdzie — kupisz i sprzedasz akcje natychmiast za pomocą brokera. Dzięki temu nie musisz czekać na pieniądze, ponieważ od razu trafiają na twoje konto.
Kolejną zaletą jest dywersyfikacja. ETF-y zazwyczaj są funduszami indeksowymi. Oznacza to, że naśladują popularne indeksy giełdowe, a co za tym idzie — wszystkie akcje spółek w nich zawarte. Dla przykładu: gdy kupujesz fundusz ETF na amerykański indeks S&P 500, kupujesz wszystkie 500 akcji, które posiada.
Normalnie kosztowałoby cię to kilkadziesiąt tysięcy. W przypadku ETF-ów wystarczy ci nawet sto złotych.
Również w przypadku kosztów ETF-y mają przewagę nad tradycyjnymi funduszami. Nikt nie wymaga od ciebie opłaty manipulacyjnej, a koszty administracji i zarządzania zbliżają się aktualnie do zera. To dlatego, że ETF naśladuje indeks, więc nie potrzebuje armii pracowników giełdowych do zarządzania nim.
Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowymi możliwościami inwestowania w ETF-y, przejdź do strony Saxo, gdzie znajdziesz ogromny wybór tych instrumentów finansowych.
Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Fundusze ETF to jeden z najmniej ryzykownych sposobów inwestycji. Inwestuje w nie ogół społeczeństwa i są notowane na giełdzie, więc podlegają najwyższej kontroli.
Artykuł sponsorowany