finna.pl

finna.pl – finanse, biznes, praca, rozwój osobisty

atrakcyjny fundusz ETF
Finanse

Jak wybrać atrakcyjny fundusz ETF?

Fundusze ETF z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów z całego świata. Aby taka inwestycja przyniosła nam wymierne korzyści, należy jednak zrobić wszechstronną analizę rynku. W poniższym artykule doradzamy, o czym należy pamiętać podczas poszukiwania atrakcyjnego funduszu ETF.

Czym są fundusze ETF? 

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to określenie dla specjalnych funduszy, które mają za zadanie śledzić ceny konkretnych aktywów, na przykład obligacji, akcji, surowców czy kryptowalut. Są to fundusze inwestycyjne o oryginalnym charakterze. 

Historia funduszy ETF sięga lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszym funduszem ETF wprowadzonym na rynek był SPDR S&P 500 ETF, który powstał w 1993 roku na rynku amerykańskim. Miał on za zadanie śledzenie indeksu S&P 500. W tej chwili fundusz ten gromadzi aktywa, których łączna wartość znacznie przekracza kwotę 350 miliardów dolarów.

Od momentu powstania pierwszego funduszu ETF wiele się zmieniło. Zaczęły powstawać kolejne tego rodzaju fundusze oraz wzrosła świadomość inwestorów z całego świata odnośnie korzyści wynikających z kupowania ETF-ów. Warto nadmienić, że w 2003 roku wartość rynku ETF stała się wyższa od rynku tradycyjnych funduszy powierniczych. 

Gdzie kupować fundusze ETF?

Gdzie kupować fundusze ETF? Obecnie zakup funduszy ETF jest wyjątkowo prosty, ponieważ transakcje te można realizować w sposób całkowicie zdalny. Wystarczy, że mamy dostęp do internetu, a już w kilkanaście minut możemy stać się współwłaścicielami dowolnie wybranego ETF-a.

Jest to możliwe dzięki specjalnym brokerom, czyli pośrednikom uczestniczącym w transakcjach kupna-sprzedaży. Jedną z najbardziej znanych instytucji tego typu jest Saxo Forex Broker.

Jak wybrać dobry fundusz ETF? 

Wybór funduszu ETF, w który zainwestujemy, to niezwykle istotna decyzja. Zanim ją podejmiemy, zwróćmy uwagę na kilka istotnych czynników. Mowa tutaj chociażby o wielkości aktywów danego funduszu.

Ten czynnik mówi nam o tym, ile pieniędzy wpłacili do niego inwestorzy. W przypadku, gdy w danym funduszu zgromadzono znaczne środki finansowe, jest to znak, iż cieszy się on znaczą popularnością i zaufaniem wśród inwestorów. Warto porównać ze sobą jak największą liczbę różnych ETF-ów – w ten sposób zyskamy pewność, że podjęta decyzja biznesowa będzie korzystna. 

Kolejną kwestią, która koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest weryfikacja różnicy odwzorowań. Ten wskaźnik mówi nam o tym, jak w przeszłości dany fundusz radził sobie ze spłatą swoich zobowiązań. 

Zakup ETF-ów – uwaga na ryzyko! 

Każda inwestycja niesie za sobą określone ryzyko. Nie inaczej jest w przypadku zakupu funduszy ETF. W związku z tym, iż fundusze ETF odwzorowują notowania określonych aktywów, to w przypadku, gdy sytuacja gospodarcza ulegnie pogorszeniu, ma to wpływ na posiadaczy ETF-ów. Inwestując w ETF-y powinniśmy mieć świadomość z zagrożeń, które się z tym wiążą. 

Artykuł sponsorowany