Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak zostać przedstawicielem handlowym? Porady

Biznes Data publikacji - 22 kwietnia 2022 Autor - Redakcja finna.pl
Jak zostać przedstawicielem handlowym


Przedstawiciel handlowy często kojarzy nam się w sposób negatywny. Zawód ten przywodzi na myśl osobę domokrążcy lub też akwizytora. Jednakże w dzisiejszych czasach niewiele ma to ze sobą wspólnego. Praca ta posiada wiele zalet, ale również i wad. Aby zostać dobrym przedstawicielem handlowym należy mieć w sobie wiele samozaparcia i wiary we własne możliwości. W 2018 roku był to zawód, który pojawiał się najczęściej w ogłoszeniach. Stał się najbardziej poszukiwaną profesją w roku. Chcesz sprawdzić jak zacząć działać w tej branży? W dzisiejszym artykule poruszymy temat zawodu jakim jest przedstawiciel handlowy.

Kim jest przedstawiciel handlowy?

Zawód przedstawiciela handlowego jest bardzo ważny w przedsiębiorstwach. Polega on na pozyskiwaniu nowych klientów. Działanie to jest skomplikowane i wymaga wielu różnego rodzaju umiejętności. Może wydawać się to proste, jednak utrzymanie dobrych kontaktów z kontrahentami, zawieranie umów oraz ich obsługa może niektórym przysporzyć kłopotów. Do wykonywania zawodu przedstawiciela handlowego potrzebne są umiejętności twarde oraz miękkie. Dodatkowo praca w tej branży wymaga przemieszczania się podczas dnia. Przedstawiciel handlowy mało czasu spędza w biurze przedsiębiorstwa. Jest to mobilny zawód, gdyż osoba musi jeździć do każdego z klientów i przedstawiać atrakcyjne oferty. Obowiązki przedstawiciela handlowego to także analiza rynku oraz wszelakich działań konkurencji, realizacja działań marketingowych, prowadzenie bazy danych klientów oraz sporządzanie raportów swoich działań. Przedstawiciel handlowy musi być bardzo zorganizowany. Praca ta posiada wiele obowiązków, dlatego też osoba na tym stanowisku powinna dobrze dysponować czasem. Czasami może zdarzyć się w związku z tym nieregularny czas pracy, więc należy być na to przygotowanym. Mimo to praca ta jest bardzo satysfakcjonująca i warto myśleć o niej w kontekście swojej przyszłej pracy. 

Wykształcenie przedstawiciela handlowego

W zawodzie przedstawiciela handlowego ciężko o zdefiniowanie wykształcenia, jakie niezbędne jest do wykonywania pracy. Każda firma posiada swoje wymagania, dlatego też warto przeglądać każde ogłoszenie. Z pewnością w większości przypadków obowiązkiem jest posiadanie wykształcenia wyższego na dowolnym kierunku. Możliwe są ogłoszenia o osoby z wykształceniem średnim, jednakże zazwyczaj poszukiwane są osoby po technikum handlowym. Oczywiście, dodatkowym atutem będzie także ukończenie szkoły wyższej na specjalizacji związanej z firmą, w której rozpoczniemy pracę. Z pewnością ważne w tym zawodzie jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B. Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z szybkim przemieszczaniem się, dlatego posiadanie własnego samochodu jest istotne. Ważne są także umiejętności językowe. Warto znać język angielski w stopniu komunikatywnym, ponieważ otwiera to wiele dróg i możliwości rozwoju w nowej pracy. Jednakże nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wyznaczyć wykształcenia, ani umiejętności. Jest to zawód uniwersalny, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią pracę ze swoim doświadczeniem. Dane wymagania ustalają osoby odpowiedzialne za rekrutację, dzięki czemu są w stanie dokładnie odzwierciedlić, kogo szukają na dane stanowisko.

Cechy idealnego przedstawiciela handlowego

Zapewne dużo osób zastanawia się jak zostać przedstawicielem handlowym? Nic trudnego! 

Często praca ta związana jest z nieregularnym czasem pracy, dlatego też decydując się na ten zawód warto wziąć to pod uwagę. Przedstawiciel handlowy przede wszystkim charakteryzuje się dużą wiedzą na temat branży w której funkcjonuje. Również powinien znać techniki sprzedaży i negocjacji, w szczególności podczas współpracy z trudnym klientem. Jednakże poza wiedzą, potrzebne są umiejętności miękkie. Przedstawiciel handlowy musi być komunikatywny, otwarty na ludzi i godny zaufania. Powinien być życzliwy dla swoich klientów, a także punktualny. Źle widziane jest spóźnianie się na spotkanie, które samemu się zorganizowało. W tym zawodzie powinny pracować osoby cierpliwe, wytrwałe i konsekwentne.

Dodatkowo przedstawiciel handlowy powinien cechować się nienagannym wyglądem. Nie bez powodu istnieje powiedzenie “jak cię widzą tak cię piszą”. Często nasz ubiór może przeważyć o tym, czy dany produkt uda nam się sprzedać. Jak sama nazwa wskazuje, osoba jest przedstawicielem danej firmy, dlatego też musi ją godnie reprezentować. Dlatego warto zainwestować w eleganckie ubrania i garnitury. Przedstawiciel handlowy to praca, która wymaga dużego zaangażowania, gdyż często wynagrodzenie zależne jest od osiągniętych wyników w danym miesiącu. Praca z pewnością nie jest dla każdego, jednakże jeżeli widzimy tutaj swoje cechy, to warto pomyśleć o takiej ścieżce kariery. Aby znaleźć pracę w tym sektorze, warto przeglądać internet. Na stronach internetowych, które oferują ogłoszenia o pracę znajdziemy wiele informacji. Coraz częściej firmy i instytucje decydują się na korzystanie z portali, zamiast wywieszać ogłoszeń w gablotach.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy warto uczyć się hiszpańskiego w 2024