Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy prawie do emerytury. Ważne jest z tego powodu, aby wiedzieć w jaki sposób wyliczany jest staż. Pozwala to mieć pewność, kiedy będzie można korzystać z uprawnień, które daje określony staż pracy.
Staż pracy a uprawnienia pracownika
Staż pracy daje możliwość korzystania z uprawnień pracowniczych. Przy zatrudnianiu powinno się przedstawić dokumenty o posiadanym stażu pracy, który pozwala uzyskać dostęp do wielu korzyści związanych z pracą na etacie. Na podstawie stażu pracy określane są takie uprawnienia, jak między innymi:
– prawdo do emerytury,
– prawo do urlopu,
– prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia,
– prawdo do odprawy.
W zakresie urlopu wypoczynkowego staż pracy przekłada się bezpośrednio na jego długość. Gdy pracownik był zatrudniony przez okres krótszy niż dziesięć lat wówczas posiada prawo jedynie do dwudziestu dni urlop wypoczynkowego w skali roku. Natomiast pracownicy, którzy przepracowali więcej niż dziesięć lat mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwudziestu sześciu dni. Jednocześnie do podstawowego stażu pracy wliczane są również lata nauki. W ten sposób staż pracy to nie tylko okres wykonywania pracy na umowie o pracę, ale również okres nauki w szkołach powyżej poziomu podstawowego.
Jak okresy nauki wpływają na staż pracy?
Do stażu pracy brana jest pod uwagę szkoła danego typu, która została ukończona. Jednocześnie, gdy realizowało się naukę w szkole jakiegoś typu na różnych kierunkach nie będzie to brane pod uwagę w liczeniu stażu pracy. Warto sprawdzić ustawę wskazującą jak wpływa szkoła a staż pracy, Dodatkowo nie jest brane pod uwagę jak długo trwała nauka w wybranej szkole. Najważniejsze jest to, czy osoba posiada dyplom ukończenia szkoły. Na wliczanie do stażu pracy okresu nauki nie wpływa również to w jakim trybie była realizowana nauka. Zatem może to być zarówno tryb dzienny, jak też zaoczny czy wieczorowy.
To, ile lat do stażu pracy dodaje każdy rodzaj szkoły określa ustawa. Osoby, które ukończyły szkołę zawodową mogą wliczać do stażu pracy przewidziany programem czas trwania nauki, który nie przekracza okresu trzech lat. Jednocześnie nie ma znaczenia, czy ukończona została szkoła zawodowa zasadnicza czy też dla niej równorzędna szkoła zawodowa. Natomiast średnia szkoła zawodowa pozwala na wliczenie do stażu pracy okresu nie więcej niż pięć lat. Średnia szkoła ogólnokształcąca pozwala na wliczanie do stażu pracy okresu czterech lat. Ukończenie szkoły policealnej dodaje do stażu pracy okres sześciu lat, a ukończenie szkoły wyższej i uzyskanie dyplomu pozwala doliczyć do stażu pracy okres ośmiu lat.