Będąc przedsiębiorcą, który prowadzi jednoosobową działalność, trzeba składać deklarację podatkową PIT-36 do 30 kwietnia każdego roku. Jest to obowiązkowe, nawet pomimo składania comiesięcznych (lub raz na kwartał) deklaracji podatkowych i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę dostanie zwrot podatku? Ile czasu ma urząd skarbowy na dokonanie zwrotu? Co daje ulga prorodzinna (na dziecko)? W jakich przypadkach można nie dostać zwrotu podatku?
Zwrot podatku firma jednoosobowa – ile czasu ma urząd skarbowy, by zwrócić nam podatek?
To, po jakim czasie od złożenia deklaracji podatkowej dostaniemy na nasze konto zwrot podatku zależy od tego, jaki sposób wybierzemy. Możemy złożyć PIT elektronicznie bądź stacjonarnie (bezpośrednio w urzędzie bądź wysyłając pocztą).
Składając PIT-36 elektronicznie urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot podatku. Jeśli PIT-36 złożony został pocztą bądź w urzędzie, w formie papierowej, urząd ma 90 dni na zwrot podatku. Czas oczekiwania może się wydłużyć, jeśli urząd skarbowy np. zauważy błąd w wypełnieniu deklaracji i wezwie do korekty danych bądź wyjaśnienia. Złożenie deklaracji podatkowej elektronicznie pozwoli nam więc na szybsze otrzymanie zwrotu. Poza tym, nie musimy iść do urzędu ani nic drukować, więc proces jest łatwiejszy.
Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) – ile można odliczyć mając dzieci?
Przedsiębiorca posiadający dzieci może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Pozwala ona na odliczenie 1112 złotych 40 groszy za pierwsze i drugie dziecko (92,67 złotych miesięcznie), 2000 złotych 4 grosze za trzecie dziecko (166,67 złotych miesięcznie) i 2700 złotych (225 złotych miesięcznie) za czwarte dziecko. Ulga prorodzinna nie przysługuje jednak osobom, które rozliczają się podatkiem liniowym.
Ulga prorodzinna obowiązuje na dzieci, które się uczą i nie zarabiają kwoty wyższej niż 3089 złotych, podlegającej opodatkowaniu. Dziecko musi mieć też do 25 lat.
Przedsiębiorcy, którzy nie dostaną zwrotu podatku
Zwrotu podatku nie dostaną przedsiębiorcy prowadzący firmę jednoosobową, którzy, podczas roku, wskoczyli na wyższy próg podatkowy (z 17% na 32%), tj. dochód firmy przekroczy 85 528 złotych w skali roku. Wtedy możliwe jest nawet, że trzeba będzie urzędowi skarbowemu dopłacić należności.
Zwrotu podatku nie dostaną też przedsiębiorcy posiadający firmę jednoosobową, gdy nadpłata nie będzie wyższa niż 8 złotych 70 groszy (urząd nalicza tak niskie kwoty na poczet przyszłych należności).