Strona główna
Ekonomia
Tutaj jesteś

Działalność nierejestrowana – jak założyć oraz czy warto ?

Ekonomia Data publikacji - 14 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


W dniu 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie ustawa dotycząca prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił we własnym interesie. Działalność nierejestrowaną można prowadzić do czasu, aż nie przekroczy się przychodu 1050 zł miesięcznie. Jeżeli przekroczy się tą kwotę należy zarejestrować firmę w CEIDG. Czas na rejestracje wynosi 7 dni od przekroczenia tej kwoty w danym miesiącu.

Działalność nierejestrowana jak założyć ?

Jeżeli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziło się żadnej działalności gospodarczej oraz nie wiadomo, ile przychód wyniesie w miesiącu można skorzystać z propozycji założenia działalności nierejestrowanej. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, aby sprawdzić swój pomysł na biznes. Działalność tego typu nie wiąże się z żadnymi składkami, które trzeba by było odprowadzać do ZUS.
Działalnością nierejestrowaną może być tylko taka działalność, która nie wymaga wyrobienia koncesji, pozwoleń czy też licencji. Po prostu zaczyna się od razu. Nie ma potrzeby zarejestrowania jej oraz zgłaszania jakiejkolwiek instytucji. Warto pamiętać, że tego typu działalności nie można prowadzić jako spółki. Można prowadzić ją wyłącznie samodzielnie. Kiedy uda się coś sprzedać, wystawia się rachunek. Z kolei w przypadku zapłaty gotówką wystarczy pokwitowanie, bowiem nie ma obowiązku wystawiania faktur.

Działalność nierejestrowana a płacenie podatków

Jeżeli chodzi o podatek VAT, to także osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną nie musi uiszczać żadnych opłat z tego tytułu. Korzysta ona bowiem wtedy ze zwolnienia ze względu na ustaloną w ustawie kwotę przychodu. Nie trzeba również martwić się o jednolity plik kontrolny.
Jedynym obowiązkiem osoby, która prowadzi tego typu działalność jest rozliczenie PIT za osiągnięty dochód w ostatnim roku. W tym celu trzeba wypełnić PIT 36 oraz wpisać przychód w rubryce inne źródła. Uzyskane przychody z działalności nierejestrowanej są opodatkowane według skali podatkowej 18% do 32%. Po wypełnieniu urzędowego dokumentu trzeba uiścić opłatę za podatek dochodowy. Powyższy podatek można zmniejszyć zbierając wszystkie faktury za zakupy, które wykonywane były w tej działalności. Warto pamiętać, aby zachować wszystkie niezbędne dokumenty, ponieważ zgromadzone koszty można uwzględnić przy rozliczeniu PIT- a 36.
Prowadząc tego typu działalność w rozumieniu kodeksu cywilnego jest się przedsiębiorcą, dlatego trzeba przestrzegać prawa konsumenta takie jak: RODO, zwrot towarów czy reklamacje.
Przy tego typu działalności nie ma obowiązku prowadzenia księgowości. Jednak poszczególną dokumentację warto prowadzić po to, aby przychód nie przekroczył kwoty 1050 zł oraz żeby było łatwiej rozliczyć PIT.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?