Znaczna grupa Polaków korzystających z różnego rodzaju kredytów i pożyczek bankowych boryka się z problemem terminowego regulowania zobowiązań. Według danych Biura Informacji Kredytowej, liczba niesolidnych dłużników w 2020 roku wykazuje tendencję rosnącą, szczególnie wśród osób w wieku emerytalnym. Jeśli mamy do spłaty kilka lub nawet więcej kredytów, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli w pewnym stopniu uporządkować finanse osobiste, a nawet zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to nowy kredyt celowy, przeznaczony na spłatę dotychczasowych długów. Mogą to być kredyty gotówkowe, samochodowe, a nawet hipoteczne, a także wybrane zobowiązania pozabankowe. Kredytem konsolidacyjnym można również objąć debety i limity na kartach kredytowych. W efekcie mamy do uregulowania jedną, z góry ustaloną ratę i jesteśmy dłużnikami jednej instytucji finansowej. Kluczową cechą kredytu konsolidacyjnego jest wydłużony okres spłaty, dzięki czemu rata tego kredytu jest z reguły niższa niż suma poszczególnych rat starych kredytów. Takie rozwiązanie ratuje więc z opresji osoby zagrożone utratą płynności finansowej i pozwala nie tylko zatrzymać rosnącą spiralę zadłużenia, ale i zachować dobrą historię kredytową.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Warto wiedzieć, że zaciągając kredyt konsolidacyjny nie otrzymamy na konto żadnych środków przeznaczonych na samodzielne uregulowanie dotychczasowych zobowiązań. Bank zrobi to sam w naszym imieniu. Udzielenie tego typu kredytu poprzedzone jest więc szczegółową analizą poszczególnych istniejących zobowiązań oraz zdolności kredytowej klienta. Ponadto, bezpośrednią konsekwencją wydłużonego okresu spłaty będzie wyższy całkowity koszt kredytu, rozumiany jako łączna wysokość odsetek i prowizji. Szczególnie, że przyznanie nowego finansowania konsolidacyjnego wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowej prowizji. Jest to więc rozwiązanie korzystne wyłącznie w przypadku tych osób, dla których największym problemem jest wysokość comiesięcznych rat.
Jak się za to zabrać?
Praktycznie wszystkie większe banki mają w swojej ofercie produkt, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Jednak warunki udzielania tego typu kredytów, wysokość prowizji czy wymagane zabezpieczenia różnią się znacząco pomiędzy poszczególnymi instytucjami, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości. Można to zrobić samodzielnie lub korzystając ze wsparcia profesjonalnego doradcy finansowego, który nie tylko szczegółowo wyjaśni, na czym polega kredyt konsolidacyjny, ale również przeprowadzi przez gąszcz formularzy bankowych oraz pomoże przy negocjacjach nowej umowy kredytowej.