Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Przedsiębiorczość w Polsce – raport Ministerstwa Rozwoju

Rozwój osobisty Data publikacji - 12 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


Ministerstwo Rozwoju przygotowuje co roku raport, który nazywa się „Przedsiębiorczość w Polsce”. Przedstawia on zmiany w sektorze przedsiębiorstw, które zaszły w porównaniu do roku poprzedniego oraz obecny stan tego sektora. Pierwszy raport „Przedsiębiorczość w Polsce” powstał w 2010 roku, a najnowszy dotyczy roku 2018. Pełne raporty dostępne są w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej. Czego dowiadujemy się z najnowszego raportu „Przedsiębiorczość w Polsce?” o polskim sektorze przedsiębiorstw?

Poprzedni rok – korzystny czy nie?

Najnowszy raport Ministerstwa Rozwoju jasno mówi, że poprzedni rok był bardzo korzystny dla gospodarki narodowej – wzrosła ona o 4,6%. Gospodarka światowa również wzrosła, ale mniej – o 3,8%. Podkreśla się też znaczenie programu „Rodzina 500+” dla polskich rodzin – popyt na dobra wzrósł, co znacznie pomogło zarówno gospodarce, jak i sytuacji finansowej rodzin z dziećmi.

Polacy zarabiają coraz więcej pieniędzy, a stopa bezrobocia zmalała o 1,6 punktu procentowego. Dochody poszczególnych przedsiębiorstw, poziom zatrudnienia w nich również poszybowały w górę, a ilość potrzebnych Polakom kredytów konsumpcyjnych zmalała, co świadczyć ma o ich lepszej sytuacji finansowej. Wskaźnik zatrudnienia (osoby pracujące od 20 r.ż. do wieku emerytalnego) to niecałe 71% – jest on wyższy niż w roku poprzednim.

Największe sektory polskich przedsiębiorstw

Największe sektory to, tak, jak w roku poprzednim, handel oraz przetwórstwo przemysłowe. Wzrasta jednak ilość wydatków badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych gałęzi przemysłu. Branże bardziej nowoczesne rozwijają się w Polsce szybciej niż te bardziej tradycyjne.

Jako wyzwania dla rozwoju obecnych polskich przedsiębiorstw wskazuje się najczęściej brak wykwalifikowanych kadr i trudność w pozyskaniu nowych, stałych klientów.

Najwięksi eksporterzy i importerzy

Z raportu Ministerstwa Rozwoju dowiemy się również, jakie państwa na świecie są największymi eksporterami i importerami. Na samym szczycie tabeli, jeśli chodzi o eksport znajdują się Chiny, tuż za nimi są kolejno Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia i Niderlandy. Największym importerem są natomiast Stany Zjednoczone, a tuż za nimi znajdują się Chiny, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania. Polska zajmuje 22 miejsce zarówno w tabeli największych importerów, jak i eksporterów.

W raporcie możemy też dowiedzieć się szczegółów o makroekonomicznej sytuacji Polski. To głównie popyt wewnętrzny sprawił, że polskie PKB wzrosło. Polacy dużo kupowali, ale też dużo inwestowali (o około 3/4% więcej niż w roku poprzednim). Obroty eksportowe Polski to dokładnie 882 620 000 000 polskich złotych, a obroty importowe – 880 078 000 000 PLN. Światowa gospodarka wyraźnie się ożywiła.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?