Analityk finansowy to osoba, która kontroluje, czy budżet firmy jest terminowo realizowany i dba o firmowe koszty. Współpracuje ściśle z działem księgowości danej firmy. Jak zostać analitykiem finansowym, jakie studia trzeba ukończyć? Ile średnio zarabia analityk finansowy i od czego są zależne jego zarobki? Jaki jest zakres obowiązków analityka finansowego?
Analityka finansowa – co trzeba zrobić, aby pracować w tej branży?
Wykształcenie wyższe będzie nam potrzebne, by pracować jako analityk finansowym. Żeby zostać analitykiem finansowym nie trzeba jednak ukończyć konkretnego kierunku studiów (tak jest np. w przypadku lekarzy czy dentystów), ale dodatkowym atutem będzie ukończenie kierunku powiązanego z finansami. Są to np. ekonomia, matematyka, finanse i rachunkowość. Ukończenie takiego kierunku sygnalizuje pracodawcy, że mamy pojęcie o finansach i analityk finansowy to dobre stanowisko dla nas.
Przydatna będzie też znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Coraz więcej firm, również polskich, tego wymaga, bo współpracuje z przedsiębiorstwami zagranicznymi – nie tylko na to stanowisko, ale też na większość innych. Analityk finansowy powinien też umieć posługiwać się programami Windows Office (głównie Excel). Plusem będzie też zdobycie międzynarodowego certyfikatu z dziedziny analityki finansowej np. CIA (z audytu wewnętrznego) czy ACCA (dziedzina rachunkowości). Stały rozwój to cecha, którą pracodawca bardzo ceni.
Obowiązki analityka finansowego
Analityk finansowy będzie uczestniczył w planowaniu budżetu rocznego czy planu wieloletniego oraz będzie czuwał nad terminową realizacją zaplanowanych progów. Poza tym, odpowiadać będzie za przygotowywanie raportów i analiz finansowych. To zawód odpowiedzialny, wymagający skrupulatności, dokładności i umiejętności analitycznego myślenia i wnioskowania.
Miesięczne wynagrodzenie analityka finansowego – ile wynosi i od czego zależy?
Zarobki analityka finansowego uzależnione są głównie od jego doświadczenia oraz tego, w jakiej firmie jest on zatrudniony, w jakim wymiarze godzin i co dokładnie należy do jego obowiązków.
Minimalne wynagrodzenie dla początkujących analityków finansowych w Polsce to około 5000 złotych, średnie sięga 6000 złotych, a maksymalne to do 7000 złotych. Starszy analityk finansowy zarobi minimalnie 7000 złotych, średnio 10000 złotych, a maksymalnie nawet do 14000 złotych. Najwyższe zarobki dotyczą analityków finansowych – minimalnie 10000 złotych, średnio 12000, a maksymalnie 14000 złotych.