Budżet domowy to przede wszystkim planowanie, analizowanie i rozgraniczanie wydatków jakie mamy w danym miesiącu rozpatrując przy tym nasz zysk netto. Warto zapamiętać natomiast, iż w żadnym wypadku nie jest to spisywanie już wydanych pieniędzy – niezwykle często mylone są te dwa pojęcia!
Oczywiście, zrozumiałe jest, że nie zawsze będzie on zrealizowany w stu procentach i idealnie odwzorowywał nasze wydatki. Jednak mimo wszystko lepiej jest to zrobić i chociaż trochę starać się kontrolować.
Jak kontrolować finanse?
To przede wszystkim dobrze opracowana strategia, znalezienie jednego, odpowiadającego nam sposobu analizowania dyspozycyjnych pieniędzy, aniżeli zmienianie go co chwilę.
Obecnie, znanych jest wiele prostych metod przeznaczonych do tego.
Budżet domowy w zeszycie – to najpowszechniejszy i najprostszy sposób na zapanowanie nad wydatkami. Należy określić w nim nie tylko wydatki ale i przychody. Natomiast, tworząc gospodarstwo domowe z większą ilością osób – należy uwzględnić przychody i potrzeby finansowe każdego z członków.
Aplikacje na urządzenia mobilne – jeśli codziennie korzystamy z telefonu czy tabletu i mamy go ciągle przy sobie, sposób ten także może się sprawdzić. Wystarczy pobrać wybrana aplikację i wprowadzić na niej wymagane dane.
Arkusze kalkulacyjne – to połączenie tradycyjnego sposobu z nowoczesną technologią. W danym arkuszu wprowadzamy swoje dane dotyczące naszych wydatków. Możemy korzystać z niego z platformy komputera lub po prostu go wydrukować
Korzyści dobrze zaplanowanego budżetu
Plusów takiego działania jest niezwykle wiele. Zaczynając przygodę z planowaniem, możemy mieć różne negatywne odczucia i uprzedzenia. Jednak, kiedy zgłębimy już należytą wiedzę na ten temat, niczego nie będziemy żałować.
Rozsądnie zaplanowany budżet to przede wszystkim:
świadomość pozostałej gotówki
rozpoczęcie oszczędności, mogących przynieść duże zyski w przyszłości
racjonalne dysponowanie przychodami
brak zadłużenia
koniec z ciągłym zaskoczeniem, przy każdej wizycie na koncie
Jak nietrudno zauważyć, planowanie budżetu domowego wcale nie należy do najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań. Każdy z nas, poświęcając chwilę na analizę swoich przyszłych przychodów i wydatków jest w stanie racjonalnie rozdysponować gotówką. Co oczywiste, przychody nie zawsze pozwalają na kolosalne oszczędności, jednak z upływem czasu, nauczymy się odkładać pieniądze nawet z najdrobniejszych sum. Warto ustalić sobie cel do którego zmierzamy, czy to określona suma gotówki czy kupno nowego sprzętu. Wówczas, oszczędzanie będzie zakończone osiągnięciem małego sukcesu.