Pozyskanie samochodów do firm transportowych jest nie lada wyzwaniem. Nie wszyscy przedsiębiorcy chcą wydawać tak dużą ilość pieniędzy od razu i decydują się na inne sposoby finansowania zakupu samochodów do swojej firmy.
Możliwości finansowania pojazdów – zakup i kredyt
W dobie powszechnie dostępnych różnych instrumentów finansowych, przedsiębiorcy oprócz bezpośredniego zakupu za swoje środki mogą wybierać w następujących metodach pozyskania samochodu do swojej firmy:
• leasing,
• kredyt gotówkowy lub samochodowy,
• wynajem długoterminowy,
• rozliczanie w postaci abonamentu.
Wybór opcji finansowania nie jest łatwym zadaniem, a właściciele firm muszą kierować się wieloma kryteriami, by wybrać najlepszą opcję dla swojego przedsiębiorstwa. Muszą brać pod uwagę charakter swojej działalności, sytuację ekonomiczną na rynku oraz oczekiwane korzyści podatkowe. Finansowanie pojazdów MAN ze swoich środków jest bardzo dużym wydatkiem jednorazowym, natomiast omija się w tym przypadku wszelkie czynności związane ze skomplikowaną biurokracją. Omijane są też marże instytucji finansowych, które oferują leasingi lub kredyty. Niestety wydanie tak dużych pieniędzy na pojazdy do firm transportowych jest wydatkiem przekraczającym możliwości finansowe wielu przedsiębiorstw a środki zostają zamrożone na kilka lat.
Wiele oferuje pozyskanie samochodów ciężarowych za pomocą kredytu. Płatność może więc zostać rozłożona na dogodne raty. Duża kwota pieniędzy nie zostaje więc zamrożona na lata, a auto dostawcze staje się własnością przedsiębiorstwa. Niestety ten sposób wiąże się z ogromem formalności oraz koniecznym zabezpieczeniem takiej pożyczki. Marze i oprocentowanie w przypadku kredytów gotówkowych również należą do dosyć wysokich, więc ta forma finansowania zakupu pojazdów wiąże się z dodatkowymi kosztami prowizji i oprocentowania.
Możliwości finansowania pojazdów – wynajem długoterminowy i abonament
Powszechną metodą outsourcingu transportu w firmach jest pozyskanie samochodów na zasadzie wynajmu długoterminowego oraz abonamentu. Należy wspomnieć, że jeśli firma zdecyduje się na wynajem auta, nie ma możliwości jego wykupu. W przypadku auta na abonament, po upływie okresu abonamentowego od przedsiębiorcy zależy, czy będzie chciał wykupić pojazdy, czy też nie. Niestety i te formy finansowania mają swoje wady. Szczególnie doskwierająca może być przekroczenie limitu przebiegu. W takim przypadku przedsiębiorcę czekają wysokie dopłaty. Także oddając wynajmowany samochód należy spodziewać się kontroli jego stanu technicznego. W przypadku stwierdzenia, iż samochód nosi ślady wyraźnego zużycia naliczane są dodatkowe opłaty.
Możliwości finansowania pojazdów – leasing
Bardzo popularną formą finansowania aut do firm transportowych jest leasing. MAN FS także w swojej ofercie posiada to rozwiązanie. Leasing pozwala na użytkowanie środka trwałego za stałą kwotę miesięczną, umówioną w umowie między stronami. Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu:
• operacyjny – cała rata może być wliczona w koszty,
• finansowy – tylko odsetki od raty mogą być wliczone w koszty, możliwe są odpisy amortyzacyjne.
W przypadku leasingu operacyjnego firma może po spłacie ostatniej raty zdecydować, czy chce wykupić samochód. Może to zrobić, ale nie jest to koniecznością. Biorąc pod uwagę natomiast leasing finansowy, auto automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
To, jaką decyzję odnośnie opcji pozyskania samochodu do firm transportowych podejmie przedsiębiorca, zależy od wielu czynników. Należy je wszystkie bardzo dobrze przeanalizować, by podjąć słuszną decyzję.