Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Najważniejsze rodzaje faktur

Praca Data publikacji - 6 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


Z pewnością wielu z nas zna ogólne pojęcie słowa „faktura” i jest świadoma jej ogólnych zasad. Natomiast, jeśli mowa o rodzajach faktur, to już wiedza znana zdecydowanie mniejszemu gronu ludzi. Nie jest to nic tajemnego a nigdy nie wiadomo kiedy może nam się przydać taka informacja.

Rodzaje faktur – najważniejsze

Faktura VAT podstawowa
To najpowszechniejsza forma stosowana w obrocie gospodarczym, najprościej mówiąc – jest to dokumentacja sprzedaży dobra przez podatnika VAT na rzecz innego podatnika VAT. Co ważne, na życzenie nabywcy, sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę, nawet jeśli produkt zwolniony jest z VAT.

Faktura podatnika zwolnionego z VAT, dawny rachunek
Nie musi ona zawierać żadnych informacji o kwocie podatku naliczonego, wówczas w tej kolumnie wpisywane jest „zw”. Jednakże, powinna się na niej znaleźć podstawa prawa zwolnienia, chyba że kwota nie przekracza limitu wartości sprzedaży.

Faktura uproszczona
Przedsiębiorca, w przypadku dokonania transakcji na kwotę niższą niż 450 zł, lub 100 Euro ma możliwość jej wystawienia. Nie jest to jednak obowiązek a dobrowolna decyzja.

Faktura Marża
Dzięki jej wystawieniu, nabywca zapłaci niższy podatek, zostanie od policzony tylko od marży, a nie sprzedaży netto. Jednak, warto wiedzieć, iż w przypadku odsprzedanego towaru nie ma możliwości odliczenia VAT.

Faktura VAT RR
Tworzona jest w podczas transakcji z tak zwanym rolnikiem ryczałtowym. Co istotne, wystawia ją osoba nabywająca towar od rolnika, a nie sprzedawca.

Faktura pro forma
Tworzona jest zazwyczaj w celu poinformowania nabywcy o kwocie przyszłej transakcji. W świetle prawa nie jest ona dokumentem księgowym, jest jedynie informacją i nie należy traktować jej jako dowód powstania zobowiązania.

Faktura korygująca
Wystawiana jest w przypadku wystąpienia błędu w poprzedniej fakturze, lub jeśli nastąpiła konieczność jej poprawy.

Faktura małego podatnika (MP)
Dotyczy jedynie przedsiębiorstw o określonych obrotach. Mały podatnik rozliczający się za pomocą metody kasowej – również może wystawiać faktury. Faktura MP koniecznie musi zawierać adnotację „metoda kasowa”.

Najczęściej powiązane ze sobą faktury

Faktura zaliczkowa
Wystawiana jest przed zakupem danego produktu, jeśli przekazana zostanie przynajmniej część zapłaty od nabywcy.

Faktura końcowa
Jest następstwem faktur zaliczkowych, jeśli zakupimy już kompletny towar czy usługę tworzona jest faktura końcowa. Powinna zawierać wykaz numerów wszystkich faktur zaliczkowych. Natomiast, jeśli faktury zaliczkowe tworzą 100% danego produktu czy usługi – nie musi być ona wystawiana.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?