Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Spółka jawna księgowość – o czym należy pamiętać?

Praca Data publikacji - 26 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


Spółka jawna to taka, która zrzesza przynajmniej dwóch wspólników (mogą być to osoby fizyczne albo osoby prawne). Wspólnicy prowadzą, tym samym, wspólną działalność. Spółka jawna powstanie zwykle przez podpisanie umowy na papierze. Spółka jawna księgowość – o czym musimy pamiętać, by przedsiębiorstwo właściwie działało? Czy konieczna jest umowa między wspólnikami? Czy możemy wybrać księgowość uproszczoną, czy lepiej wybrać księgowość pełną?

Umowa spółki jawnej – czy jest konieczne jej sporządzenie? Szczegóły

Umowa między wspólnikami to prawidłowe rozpoczęcie działania ich przedsiębiorstwa. Musi być ona, w przypadku spółki jawnej, pisemna. Można ją zmieniać w każdym momencie, np. zwiększając kapitał spółki czy procentowy udział wspólników, ale musi być o tym powiadomiony urząd skarbowy i sąd. Umowa może być zmieniona tylko wtedy, kiedy wszyscy wspólnicy wyrażają na to zgodę. Wspólnicy określają szczegóły działania ich spółki jawnej – w tym zasady reprezentowania, miejsce siedziby, swój udział w stratach spółki jawnej, branżę (sektor działania firmy) czy tryb rozwiązania ich działalności.

Spółka jawna nie staje się osobą prawną. Posiada jednak swój majątek, który jest odrębny od osobistego majątku poszczególnych wspólników. W imieniu spółki jawnej jej wspólnicy mają prawo do np. kupowania nieruchomości.

Pełna księgowość a księgowość uproszczona – którą wybrać, by nasza firma prawidłowo działała?

Wspólnicy dokonują wyboru, czy zdecydować się na księgowość pełną, czy też wystarczy uproszczona. Różni je od siebie, rzecz jasna, poziom zawiłości – księgowość uproszczoną można prowadzić samemu, a pełną trzeba już powierzyć księgowym. Pełna księgowość pozwoli na bardziej precyzyjne kontrolowanie finansów przedsiębiorstwa, ale będzie też znacznie bardziej czasochłonna i wymagająca.

Jeśli dochód spółki jawnej z poprzedniego roku nie przekracza 2 milionów euro bądź jeśli spółka jawna jest nowa, wspólnicy mogą zdecydować się na księgowość uproszczoną. To rozwiązanie proste, polegające na wypełnianiu księgi przychodów i rozchodów. Można to robić samodzielnie.

W przypadku, kiedy dochód spółki jawnej z poprzedniego roku przekracza 2 miliony euro, trzeba prowadzić księgowość pełną (księgi rachunkowe). Są to jednak zwykle większe, i bogatsze, firmy, których księgowość powinna być prowadzona skrupulatnie, bo jest ryzyko popełnienia błędu, który będzie bardzo dużo kosztował jej właścicieli. Powierzenie jej specjalistom nie jest niczym dziwnym, a nawet lepiej tak postąpić.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca