Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Samozatrudnienie – wady i zalety

Praca Data publikacji - 9 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


Samozatrudnienie brzmi kusząco. Wiele osób, zmęczonych pracą w dużych korporacjach, chce zostać swoim własnym szefem i wziąć los w swoje ręce. Działalność gospodarcza na własną rękę to sposób na to, by pozbyć się szefa i rutyny. To wszystko brzmi zachęcająco, ale jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Samozatrudnienie wady i zalety – co należy wziąć pod uwagę?

Samozatrudnienie – zalety

Bycie swoim własnym szefem i prowadzenie własnej działalności gospodarczej da nam poczucie wolności. To my regulujemy swój czas pracy – nikt nad nami nie stoi i nie zmusza nas do niczego. Takie poczucie może pomóc w redukcji poziomu stresu związanego z pracą.

Mając własną działalność – to my wybieramy siedzibę firmy i pracowników, którzy w niej pracują. Możemy sprawić, że wszystko pasuje nam w stu procentach. Poza tym, nie musimy chodzić do biura codziennie – właścicielowi zdecydowanie łatwiej o urlop czy wolny dzień z powodów prywatnych.

Budując coś własnego większość ludzi odczuwać będzie satysfakcję. Nie będzie to uczucie, które szybko przeminie, a zostanie z nami na lata. Firmę można później sprzedać bądź nawet przekazać swoim dzieciom. Da nam to poczucie, że coś po sobie zostawiamy, wpłynęliśmy na świat.

Samozatrudnienie – wady

Własna działalność gospodarcza kojarzy się z wolnością, ale trzeba też pomyśleć o ryzyku, które się z nią wiąże. Właściciel odpowiada za każdy błąd, mniejszy czy większy. Bycie pracownikiem w dużej firmie jest o tyle wygodne, że nie jest się osobą decyzyjną – po wyjściu z pracy można o niej kompletnie zapomnieć. Właściciel działalności gospodarczej nie ma wakacji ani odpoczynku, bo stale musi czuwać nad sytuacją i podejmować kolejne, istotne decyzje. Zwykle trzeba być pod telefonem od rana do wieczora – wszystko jedno, czy mamy jakieś prywatne plany tego dnia, w firmie coś się może dziać.

Bycie właścicielem działalności gospodarczej to też odpowiedzialność za ludzi, którzy dla nas pracują. Musimy wypłacać im pieniądze na czas, dbać o ich czas pracy i prawa pracownika – nie zapominając przy tym o celach i interesie naszej działalności. Trzeba być też dobrym liderem i umiejętnie zarządzać, by inni chcieli nas słuchać. Wbrew pozorom, nie każdy to potrafi.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to też ukryte koszty. Comiesięczne składki na ZUS, umowy najmu czy sam koszt założenia firmy to kwestie, o których zwykle przekonujemy się dopiero, gdy działalność gospodarczą otworzymy. Trzeba pamiętać o wszystkich comiesięcznych zobowiązaniach, by nie przysporzyć sobie problemów i nie wpaść w długi.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?