Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak napisać idealne CV i dostać wymarzoną pracę

Praca Data publikacji - 22 października 2020 Autor - Redakcja finna.pl


Dobrze napisane CV ma kluczowe znaczenie w procesie poszukiwania nowej pracy. To właśnie ono decyduje o tym, czy zostaniemy włączeni do rekrutacji i zaproszeni na pierwszą rozmowę. Pierwsze wrażenie można zrobić przecież tylko jeden raz, dlatego warto postarać się, aby dokument był dobrze przygotowany i starannie przemyślany. Jak napisać idealne CV? Istnieje kilka żelaznych, uniwersalnych zasad dotyczących przygotowania CV, jednak równie ważne jest, aby miało ono indywidualny charakter, dopasowany do potrzeb konkretnego stanowiska, o które się ubiegamy. Pamiętajmy, że CV to nasza odpowiedź na dane ogłoszenie o pracę.

Szata graficzna

CV powinno być przede wszystkim czytelne i przejrzyste, a jego objętość powinna wynosić maksymalnie dwie strony. Nie powinno zawierać niepotrzebnych ozdobników, a zastosowana czcionka powinna być standardowa i profesjonalna. Warto skorzystać z dostępnych w Internecie kreatorów CV, dzięki którym dokument będzie atrakcyjny wizualnie. Dobrą praktyką jest zamieszczenie swojego zdjęcia, jednak nie jest to konieczne. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, zadbajmy, aby było to zdjęcie profesjonalne i miało charakter biznesowy.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to element Curriculum Vitae, który najbardziej zainteresuje potencjalnego pracodawcę. Dobrze jest więc zacząć pisanie od krótkiego podsumowania zawodowego, opisującego zarówno wybrane najważniejsze stanowiska pracy, jak i kluczowe kompetencje zdobyte w dotychczasowej karierze, a także obrany przez kandydata cel zawodowy. W następnym kroku przedstawiamy szczegółowo swoje doświadczenie zawodowe, najlepiej w formie tabelarycznej z uwzględnieniem dat, nazw pracodawców, stanowisk pracy, zakresu obowiązków oraz najważniejszych osiągnięć. Dobrym pomysłem jest wyróżnienie tych aspektów, które szczególnie mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę i wypełniają wymogi wskazane w ogłoszeniu o pracę.

Umiejętności

Znajomość języków obcych, umiejętność obsługi wybranych programów komputerowych oraz inne specjalistyczne umiejętności powinny zmieścić się na pierwszej stronie CV. Tutaj również warto wyszczególnić te najważniejsze, które przydadzą się w nowej pracy.

Wykształcenie

Stopień szczegółowości opisu wykształcenia zależy w dużej mierze od doświadczeń zawodowych kandydata. Na początku ścieżki zawodowej warto pochwalić się wszystkimi ukończonymi szkołami, jednak z biegiem czasu znacznie ważniejszą rolę zaczynają odgrywać kompetencje zdobyte w pracy. W takim przypadku wykształcenie może być opisane w CV bardziej lakonicznie i obejmować tylko najważniejsze elementy.

Ostatni szlif

Przed wysłaniem CV należy przeczytać dokument kilkukrotnie, aby usunąć wszelkie błędy, literówki czy nawet podwójne spacje. Najlepiej poprosić o dodatkowe sprawdzenie inną osobę. Przesłany do pracodawcy plik powinien zostać przygotowany w formacie PDF, który jest uniwersalny i daje gwarancję, że odbiorca będzie go widział dokładnie tak jak my.

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca