Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Na czym polega praca w korporacji, czyli co się robi w korporacji?

7 października 2020

Słowo korporacja przybyło do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w ten sposób określa się spółki akcyjne. Korporacje to przedsiębiorstwa, które zatrudniają tysiące pracowników. Najczęściej korporacje działają na rynkach różnych krajów. Jeśli korporacje działają w jednym kraju wówczas mają bardzo duży udział w rynku.

Jaka jest różnica między korporacją a firmą?

Różnica między firmą a korporacją dotyczy przede wszystkim skali działania. Korporacje to gigantyczne przedsiębiorstwa, które posiadają setki posad. Natomiast firmy są znacznie mniejszymi podmiotami na rynku. Przekłada się to między innymi na możliwości pracownika w rozwoju kariery zawodowej. W korporacjach pracownik ma możliwość rozwoju zawodowego w ramach struktury jednego przedsiębiorstwa. Natomiast w odróżnieniu od mniejszych firm korporacje mają dużo bardziej sztywne reguły dotyczące realizowania pracy. W takich firmach praca przebiega w dużo bardziej kontrolowanych warunkach. Ścisłe procedury są przekazywane pracownikom w ramach szkoleń. Jednocześnie pracownik musi dokładnie przestrzegać procedur, z czego jest rozliczany, a jednocześnie realizować efektywną pracę. Wydajność pracy również jest brana pod uwagę w ramach oceny pracy pracownika. Tak skonstruowane miejsce pracy przekłada się na dużo większy stres odczuwany przez pracowników.

Do charakterystycznych cech pracy w korporacji można zaliczyć:
– znaczne poczucie stabilizacji,
– rozbudowaną strukturę,
– powtarzalne zadania oraz jasno określone obowiązki zawodowe,
– stabilne warunki pracy,
– brak wpływu na rozwój firmy,
– brak indywidualności.
W korporacjach można liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie w stosunku do przeciętnej firmy działające na rynku. Natomiast praca w korporacji jest specyficzna między innymi z tego powodu, że pracownik musi utożsamiać się z takim przedsiębiorstwem, ale jego indywidualność jest mocno ograniczona. Możliwości wpływania na rozwój firmy jest mocno ograniczony.

Na czym polega praca w korporacji?

Nie można jednoznacznie określić, co się robi w korporacji, gdyż wiele tak naprawdę zależy od branży. Natomiast generalnie w korporacjach pracownicy niższych szczebli, czyli zaczynający karierę pracują w zespołach, które wykonują powtarzalne oraz przewidywalne zadania. Na wyższych stanowiskach pojawia się większa odpowiedzialność, ale również większa elastyczność w podejmowanych decyzjach. Jednak generalnie praca w korporacji obejmuje w większości określony zakres obowiązków, który jest bezpośrednio związany ze strukturą korporacji.

Polisa na życie

Redakcja finna.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

praca

Jesteś zainteresowany reklamą?