finna.pl

finna.pl – finanse, biznes, praca, rozwój osobisty

Praca

Telepraca – wady i zalety

Telepraca to forma pracy z domu. Do jej wykonywania używa się środków komunikacji elektronicznej, np. telefonu. Pracownik przekazuje swojemu szefowi sprawozdania i wyniki również za pomocą tych środków. Telepraca wady i zalety – czy to łatwa forma wykonywania pracy?

Telepraca – zalety

Dużą zaletą telepracy jest brak codziennej konieczności dojeżdżania do biura czy miejsca pracy. By zdążyć na ósmą, trzeba wstać przed szóstą. Korki to nieunikniony element ruchu drogowego w dużych miastach. Telepraca pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu oraz pieniędzy na benzynę lub komunikację miejską. By zdążyć na ósmą w przypadku telepracy można wstać pół godziny wcześniej.

Telepraca daje też poczucie wolności. Co prawda mamy wyznaczone zadania i przełożonego, ale nie stoi on nad nami w sensie dosłownym. Nie trzeba ubierać się bardzo formalnie i wykonywać starannego makijażu i fryzury.

Są osoby, dla których telepraca, w domowym zaciszu, będzie po prostu mniej stresująca. Zbyt duży stres wpływa na każdą dziedzinę naszego życia – od satysfakcji zawodowej po relacje z przyjaciółmi, rodziną czy partnerem. Praca przy własnym biurku, w otoczeniu, które lubimy, da poczucie ukojenia.

Telepraca – wady

Są osoby, którym zdecydowanie łatwiej pracuje się, gdy idą do biura. Muszą wtedy wyjść z domu, zebrać się. W pracy czują się pod pewnego rodzaju presją, „zmuszeni” do wykonywania swoich obowiązków, ale w dobrym sensie – czując, że szef patrzy, robią to, co muszą i wychodzą do domu. W telepracy trzeba uważać na rzeczy, które mogą ich rozpraszać, a w domu mamy ich mnóstwo – dzieci, sprzątanie, telewizja.

Niektórzy wolą też, by dom był tylko miejscem dla relaksu, a biuro – do pracy. Telepraca nieco zaciera te granice. Nie każdy chce pracować i jeść przy tym samym stole, a w przypadku mniejszych domów czy mieszkań tak trzeba będzie zrobić. Poza tym, w domu można napotkać techniczne problemy np. z łącznością internetową lub z prądem. W biurze też takie rzeczy mogą mieć miejsce, ale wtedy przełożony jest tego świadomy i nie może nikogo obwinić za to, że np. mail czy raport nie został wysłany o konkretnej godzinie.

W biurze poznaje się też przyjaciół i znajomych, z którymi, po pracy, spędza się wolny czas i można z nimi porozmawiać o tym, co się w pracy dzieje, a nawet ponarzekać na szefa. Kilkunastominutowa przerwa na kawę dodaje nie tylko kofeiny, ale też poprawia humor i pozwala na nawiązanie więzi z kimś, kto dobrze zrozumie naszą zawodową sytuację. W przypadku telepracy kontakty te zostają, siłą rzeczy, bardzo ograniczone. Można kontaktować się np. za pomocą mediów społecznościowych, ale nie będzie to interakcja tak naturalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *