Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dotacje na wdrożenie innowacji w obszarze zdrowego żywienia

Biznes Data publikacji - 19 lipca 2022 Autor - Redakcja finna.pl
Dotacje na wdrożenie innowacji


Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Trudno z tym polemizować, ponieważ udowodniono, że jakość spożywanego pokarmu ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne projekty, które mają na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowego żywienia, a także usprawnienie produkcji żywności w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ważny krok w tym kierunku postawiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które uruchomiło program „Nutritech”.  W ramach niego możesz ubiegać się o uzyskanie dotacji na innowacje w obszarze zdrowego żywienia. 

Kto może zostać beneficjentem programu?

Beneficjentami programu mogą zostać firmy, jednostki naukowe i konsorcja, które prowadzą działalność w zakresie produkcji i dystrybucji żywności, a także usług towarzyszących. Głównym celem wprowadzenia programu „Nutritech” jest zwiększenie wśród społeczeństwa dostępności do zdrowej żywności, a także rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia. Miarodajne wyniki i poprawa w tym zakresie w Polsce powinny nastąpić już do 2030 roku. Wpłynie to korzystnie na zdrowie obywateli oraz na zmniejszenie liczby chorób, z którymi na co dzień zmagają się Polacy. 

Na co można przeznaczyć pozyskane środki?

Pozyskane w ramach dotacji środki można przeznaczyć na realizację kilku podstawowych działań. Jednym z nich jest wdrożenie prozdrowotnych produktów, a także planów żywieniowych, usług oraz procesów i technologii, których zadaniem jest minimalizowanie ryzyka występowania przewlekłych chorób niezakaźnych. Drugim z rekomendowanych w programie działań jest tworzenie i wdrażanie diet spersonalizowanych, narzędzi wspomagających, produktów prozdrowotnych, a także usług, z których mogą korzystać osoby zmagające się z wyżej wymienionymi chorobami. Pozyskaną dotację przeznaczysz również na rozwój i wdrażanie modeli technologicznych, które przekładają się na produkcję i dystrybucję zdrowej żywności w ramach zrównoważonego rozwoju. 

Trzy obszary tematyczne projektu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyszczególniło trzy podstawowe obszary tematyczne dla projektu „Nutritech”. Są to:

  1. Nutrigenomika i biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. dietozależnymi).
  2. Żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
  3. Aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia. 

Szczegółowe informacje dotyczące tych obszarów tematycznych znajdują się na stronie rządowej. Każdy z nich został określony w 3-6 kluczowych zagadnieniach. 

Skorzystaj z dotacji razem z Trigonum

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą tematycznie związaną z tym obszarem, to warto postarać się o pozyskanie dotacji. Pomocą w tym zakresie służą eksperci firmy Trigonum, którzy mają bogate doświadczenie w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a także z innymi instytucjami dotującymi. Przedstawiciele firmy doradczej przeprowadzą analizę Twoich potrzeb, a także pomogą Ci przejść przez każdy z etapów postępowania dotacyjnego. Dotyczy to zarówno przygotowania pierwszego wniosku, jak i wdrażania poprawek, realizacji dotacji i jej rozliczenia. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Trigonum, aby zwiększyć swoje szanse na skorzystanie ze środków przyznawanych w ramach programu „Nutritech”. 

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy warto robić studia podyplomowe w 2024