Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak obliczyć ratę kredytu na 50 tys? Kalkulator

Finanse Data publikacji - 24 maja 2022 Autor - Redakcja finna.pl


W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najważniejszymi informacjami.

Odsetki od kredytu

Główną częścią raty spłacanego kredytu hipotecznego są odsetki, zwłaszcza na początku. Jest to część zobowiązania, jakie ponosi kredytobiorca za udzielenie mu kredytu. Odsetki naliczane są przez bank przez cały okres kredytowania, a ich wysokość zależna jest w dużej mierze od oprocentowania kredytu. Odsetki będą niższe, jeśli oprocentowanie kredytu również będzie niskie.

Wysokość odsetek

W przypadku kredytów hipotecznych na odsetki składają się dwa istotne elementy. Wśród nich można wskazać stawkę referencyjną WIBOR, a także marżę banku. Stawka WIBOR nie jest zależna od banku, a ustalana poprzez wysokość stóp procentowych, kształtowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Natomiast marża banku zależna jest od oferty konkretnego podmiotu i można ją negocjować. Bardzo często marża jest obniżana w przypadku skorzystania przez kredytobiorcę z dodatkowych usług oferowanych przez bank.

Naliczanie odsetek

Naliczanie odsetek przez bank odbywa się przez cały okres kredytowania, jednak to właśnie na początku są one największe. Wraz z upływem czasu maleją, a zwiększa się wysokość raty kapitałowej. Taki stan rzeczy związany jest z faktem, iż bank nalicza odsetki od pozostałej kwoty kredytu do spłaty. Dlatego im jest ona mniejsza, tym odsetki także stają się odpowiednio niższe.

Elementy raty kredytu

Rata kredytu hipotecznego składa się z dwóch głównych elementów. Wśród nich można wskazać zarówno część kapitałową, jak i część odsetkową. Część kapitałowa to spłata kapitału pożyczonego przez bank kredytobiorcy. Natomiast część odsetkowa obejmuje koszty takiego rozwiązania. Podczas brania kredytu hipotecznego możliwy jest wybór zarówno rat równych, jak i malejących. W obu przypadkach wysokość rat będzie się kształtowała inaczej, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt.

Rata stała

Kredyt hipoteczny można spłacać między innymi w ratach stałych. W tym przypadku przez cały okres kredytowania kredytobiorca wpłaca do banku raty w takiej samej wysokości. Jednak im bliżej końca okresu kredytowania, tym bardziej zwiększa się przewaga kapitałowej części raty nad odsetkową. Oprócz tego warto wspomnieć, że stała rata kredytu hipotecznego zależna jest także od wskaźnika WIBOR, a więc stóp procentowych kształtowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dlatego wraz z upływem czasu spłacanego kredytu rata może wzrosnąć z tego powodu.

Rata malejąca

Kredyt hipoteczny może być spłacany również w ratach malejących. W przypadku rat malejących spłacany kapitał jest stały, a różnice wynikają ze zmiany części odsetkowej raty. Na początku spłacania kredytu jest ona największa, a im bliżej końca, tym bardziej maleje. Spłacane odsetki obliczane są na bieżąco i ich wysokość w dużej mierze zależy od pozostałej do spłaty kwoty kapitału. Wyższe na początku raty kredytów maleją z każdym miesiącem. Takie rozwiązanie w obecnych czasach jest chętnie wybierane przez wielu kredytobiorców.

Jak obliczyć ratę?

„Kredyt 50 tys kalkulator” to fraza, której w obecnych czasach poszukuje bardzo wiele osób. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można obliczyć ratę kredytu w konkretnej wysokości, ponieważ zależy ona od wielu czynników. W przypadku kredytów hipotecznych będzie to przede wszystkim długość okresu kredytowania, ale także odsetki pobierane przez bank, które obejmują zarówno stawkę WIBOR, jak i marżę banku. Obliczenie raty kredytu w konkretnej wysokości jest możliwe jedynie po uwzględnieniu wyżej wskazanych czynników. Więcej o tym jak obliczyć ratę znajdziesz na topcredit.com.pl

Redakcja finna.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, finansów, pracy oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

finansowanie faktur