Bardziej rozwijająca się gospodarka to możliwość zdobycia szerszego rynku. Znacznie większe zarobki oraz prostsze procedury prowadzenia własnej działalności sprawiły, że Polacy coraz chętniej zakładają własne firmy w Niemczech. Wiążą się z tym, co prawda, określone prawa i obowiązki, jednak mimo to coraz więcej polskich firm powstaje u naszego zachodniego sąsiada.
Kto najchętniej zakłada w Niemczech firmę?
Zgodnie z prawem międzynarodowym, każda osoba może założyć firmę w Niemczech. Dla nas Polaków jest to kraj unijny najbliżej nas położony. Najczęściej w Niemczech zakładają firmy osoby mieszkające na terenach przygranicznych. Taki proceder też przeprowadzają osoby, które albo mieszkają w Niemczech a są Polakami lub mieszkają w każdym innym miejscu w Polsce.
Założenie firmy w Niemczech nie wymaga obowiązku mieszkania w tym kraju, ale wymaga posiadania tam adresu, pod którym dana firma będzie tam prowadzona. Dlatego też trzeba posiadać lub wynajmować lokal na terenie Niemiec lub mieć serwis biurowy.
Jak założyć firmę w Niemczech?
Mimo, że prowadzenie własnej firmy w Niemczech jest prostsze niż w Polsce to już założenie jej jest nieco trudniejsze. Na pytanie – jak założyć firmę w Niemczech? Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ, bez względu na jej formę, zawsze trzeba ją zgłosić w wielu niemieckich instytucjach. Wszystko zaczyna się od Gewerbeamt, czyli od wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Dodatkowo, gdy firma ma być odpowiednikiem polskiej spółki z o.o., to jej zgłoszenie do rejestru powinno odbyć się drogą notarialną. Następnie firmę trzeba zgłosić do niemieckiego urzędu skarbowego. Natomiast gdy firma ma wykonywać usługi typu hydrauliczne, stolarskie, to musi być jeszcze zgłoszona do izby rzemieślniczej.
Poszczególne firmy muszą być zgłoszone do zrzeszenia zawodowego, kasy urlopowej, kasy chorych, urzędu urlopowego. Przy wielu zawodach trzeba uaktualnić swoje kwalifikacje i postarać się o zdobycie poszczególnych licencji.
Jak więc widać, założenie firmy w Niemczech jest dość trudne i czasochłonne, jednak potem wszystko staje się prostsze.
Dokumenty potrzebne do założenia firmy
Do rozpoczęcia formalności, rejestracji firmy potrzebne są następujące dokumenty:
– kserokopia paszportu lub dowodu osobistego,
– adres, pod którym działać będzie firma,
– dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje,
– zaświadczenia o kolejnych wpisach do danych urzędów,
– zaświadczenie o zameldowaniu, w przypadku gdy chcemy się rozliczać w tamtejszym urzędzie skarbowym.